Necla KEMERÖZ


İlk,orta ve liseyi Samsun'da okuyan Necla Kemeröz, 1986-87 öğretim yılında Türkiye’nin en başarılı öğrencisi seçilerek dönemin Cumhurbaşkanından onur ödülü almış ve 1988 yılında okul birincisi olarak mezun olmuştur. Gazi Ünivesitesi'nde 2 yıl dekoratif sanatlar üzerine öğrenim görmüştür. 1990 yılında ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş  öğretmenliği Bölümüne dereceyle girmiş ve 1994 yılında da bölümü dereceyle bitirmiştir.
 Okul hayatı boyunca 4 ayrı karma resim sergisi ve 2 ayrı seramik sergisine katılmıştır yine bu dönemde Ayşe ve Ercümend  Kalmık Vakfı Resim yarışmasında ödül almıştır.
1994 yılında Erzincan’da öğretmenlik hayatına başlamış ve Erzincan’da bulunduğu sürede Vali Recep Yazıcıoğlu’nun  sanat danışmanlığını  ve  bu faaliyetlerin koordinatörlüğünü yapmıştır. 1994-1998 yılları arasında  Valilik, Belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan onlarca onur ve başarı belgeleri bulunmaktadır. Erzincan'da  Doğu Anadolu'nun En büyük Sanat evini açmış ve ‘Anadolum’  isminde sanat Bülteninin 2 yıl editörlüğünü yapmıştır.
2004-2009 yılları arasında kendi atölyesini kurarak sanatsal çalışmalarını devam ettirmiştir. Karadenizde kurulan en büyük  Atölye olan Nas Sanat'da 20 kişilik ekiple İstanbul Maltepe Belediyesi başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşa seramik, rölyef, resim dalında eserler  üretilmiştir.
2007 yılında Türkiye’den seçkin ressamların katıldığı Yunanistan’da düzenlenen festivalde ‘umut’ adlı eseri en iyi 10 eser arasında gösterilmiştir.
Erzincan’da Belediye hizmet binası, İstanbul Maltepe belediye binasının dekorasyon çalışmaları ve Canik Belediyesinin tüm tesislerinin (meşe tesisleri, Hasan doğan spor merkezi, Canik Kültür Merkezi, 18 mart  kültür merkezi) iç dizaynını gerçekleştirmiştir. En son Canik’te yapmış olduğu Canik belediye hizmet binası  büyük beğeni görmektedir.

Necla KEMERÖZ işini şu şekilde özetliyor;

Yaptıklarımı yaşantımdaki benzerleri kadar doğal buluyorum. Bu da bana değişik teknik ve yollarla araştırma gücü sağlıyor. Kimi zaman bir gömlek kimi zaman bozuk birkaç fermuar veya yıllanmış anahtarlar. Malzeme tuvale yerleştiğinde artık benim için ne bir gömlek ne de fermuar onlar duygularımı anlatan bir sanat elemanı veya leke olup çıkıyorlar. Amacım sonsuz seçeneği olan bir zaman da dürüst, onurlu ve içten bir tavrı görselleştirebilmektir.

HEDEFİM HERŞEYDEN ÖNCE İNSAN OLMAKTIR.


Eğitimimizi aldığımız yıllarda Fransa, İtalya gibi ülkeler sanat için farklı gözlerle baktığımız yerlerdi. Oysa son yıllarda yaptığım umre ve hac ziyaretlerinde bir anlamda sanata bakış açım değişti. Necip Fazıl KISAKÜREK’in dediği gibi

 "ANLADIM Kİ İŞİ SANAT ALLAHI ARAMAKMIŞ GERİSİ BOŞ ÇELİK ÇOMAKMIŞ’’ 

Katılmış Olduğu Etkinlikler

1993 Devlet Güzel Sanatlar galerisi 2’li Karma Resim Sergisi
1994 Ayşe Ercümend  Kalmık Vakfı Resim yarışması Sergisi
1994 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sergisi
1994 DSİ Resim Galerisi 4’lü karma Resim Sergisi
1994 Devlet Güzel Sanatlar galerisi  Karma Resim Sergisi
1995 Erzincan İl özel İdaresi Kişisel Resim sergisi
1995 Erzincan Kültür merkezi TEMA VAKFI Resim Sergisi
1995 Milli Eğitim Müdürlüğü Sergi Salonu Kişisel Resim Sergisi
1996 Erzurum Kültür Merkezi Kişisel Seramik ve Resim Sergisi
1996  Erzurum ‘Anadolum’ isimli Karma Resim Sergisi
1997 Elazığ İl özel idaresi Karma Resim sergisi
1998 Amasya Hazeranlar Konağı Karma Resim Sergisi
2000 Samsun Büyükşehir Sergi Salonu Karma Resim Sergisi
2002 Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi Karma Resim sergisi
2003 Atatürk Kültür Merkezi Karma Resim Sergisi
2005 Sinop Valiliği Sergi salonu Karikatür Karma Sergisi
2006 Borusan Sanat Galerisi Karma Resim Sergisi
2007 Anadoludan esintiler Lefkoşa Karma Resim sergisi
2007 Anadoludan esintiler Atina Karma Resim Sergisi
2007 Anadoludan esintiler Moskova Karma Resim Sergisi
2008 Ankara Gazeteciler Cemiyeti Sergi Salonu Hikmet Çetinkaya Karma resim Sergisi
2010 yılından itibaren Paris Monmartre de   düzenlenen sanat etkinliklerine ve 2011 yılından itibarende  Tunus’daki resim festivaline  katılmaktayım.
2012 ‘’Kabe’nin Çocukları’’ İsimli Kişisel Fotoğraf Sergisi
2013 ‘’Her Kadın Hacer’dir.’’ isimli Kişisel Fotoğraf sergisi