NECLA KEMERÖZ


İlk,orta ve liseyi Samsun'da okuyan Necla Kemeröz, 1986-87 öğretim yılında Türkiye’nin en başarılı öğrencisi seçilerek dönemin Cumhurbaşkanından onur ödülü almış ve 1988 yılında okul birincisi olarak mezun olmuştur. Gazi Ünivesitesi'nde 2 yıl dekoratif sanatlar üzerine öğrenim görmüştür. 1990 yılında ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş  öğretmenliği Bölümüne dereceyle girmiş ve 1994 yılında da bölümü dereceyle bitirmiştir.
Okul hayatı boyunca 4 ayrı karma resim sergisi ve 2 ayrı seramik sergisine katılmıştır yine bu dönemde Ayşe ve Ercümend  Kalmık Vakfı Resim yarışmasında ödül almıştır.

1994 yılında Erzincan’da öğretmenlik hayatına başlamış ve Erzincan’da bulunduğu sürede Vali Recep Yazıcıoğlu’nun sanat danışmanlığını  ve  bu faaliyetlerin koordinatörlüğünü yapmıştır.
1994-1998 yılları arasında  Valilik, Belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan onlarca onur ve başarı belgeleri bulunmaktadır. Erzincan'da  Doğu Anadolu'nun En büyük Sanat evini açmış ve ‘Anadolum’  isminde sanat Bülteninin 2 yıl editörlüğünü yapmıştır.

2004-2009 yılları arasında kendi atölyesini kurarak sanatsal çalışmalarını devam ettirmiştir. Karadenizde kurulan en büyük  Atölye olan Nas Sanat'da 20 kişilik ekiple İstanbul Maltepe Belediyesi başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşa seramik, rölyef, resim dalında eserler  üretilmiştir.
2007 yılında Türkiye’den seçkin ressamların katıldığı Yunanistan’da düzenlenen festivalde ‘umut’ adlı eseri en iyi 10 eser arasında gösterilmiştir.

Erzincan’da Belediye hizmet binası, İstanbul Maltepe belediye binasının dekorasyon çalışmaları ve Canik Belediyesinin tüm tesislerinin (Meşe Tesisleri, Hasan Doğan Spor Merkezi, Canik Kültür Merkezi, 18 Mart Kültür Merkezi) iç dizaynını gerçekleştirmiştir. En son Canik’te yapmış olduğu Canik Belediye Hhizmet binası  büyük beğeni görmektedir. Devamı İçin Tıklayınız...

Selçuk KEMERÖZ

1992 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden Şehir Plancısı olarak mezun olan Selçuk KEMERÖZ aynı yıl özel sektörde çalışmaya başlamış ve Sinop, Giresun, Gümüşhane, Karaman, Konya Turizm Master planlarını hazırlayan ekipte yer almıştır. Erzincan Turizm Master Planı konusundaki çalışmaları esnasında tanıştığı dönemin Erzincan Valisi merhum Recep Yazıcıoğlu’nun isteğiyle bu ilde deprem sonrası proje çalışmalarında bulunmuştur.

1993 yılından itibaren Erzincan Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğünde proje ruhsat şefi olarak memuriyete   başlamış, Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Erzincan kent merkezinde yer alan Çarşı Mahallesi’nin dönüşüm projesinin  1. Etabını   gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin ilk Toplu konut uygulamalarından Erzincan Göktürk Projesinin Toplu Konut Müdürü görevini üstlenerek (618 konut) 1995 yılında bu görevi başarıyla tamamlamıştır.

1992-1999 yılları arasında Doğu Anadolu Bölgesinde başta Erzurum, Muş, Van olmak üzere bir çok İl ve İlçede   imar planlama konusunda çalışmalarda bulunmuş ve belediyelerde danışmanlık yapmıştır. Halen (yaklaşık 20 yıldır) Düzce ve Doğu Anadolu Bölgesinde danışmanlık yaptığı ilçe ve beldeler bulunmaktadır.1999 yılında Düzce Valisi'nin davetlisi üzerine bu kentte deprem sonrası yeniden yapılanma konusunda görevlendirilmiştir.

2011 yılında Amasya, Tokat, Çorum, Samsun İllerini kapsayan Çevre Düzeni Planlarını hazırlayan İlke Planlama Ltd. Şti’ne danışmanlık yapmıştır. 2008 yılından itibaren Azerbaycan ve  Gürcistan’da  bakanlık seviyesinde ve    belediyelerde danışmanlık yapmaya başlamış ve Azerbaycan’da kentsel dönüşüm projeleri konusunda  çalışmaları olmuştur. Amerika’da Littlerock Belediyesi ile ortak proje çalışmalarını devam ettirmektedir.Bu projelerden kaynaklanan seyahatlerde   Amerika’daki mesleki gelişmeleri yakından takip etme fırsatını bulmuştur.

2004 yılından itibaren  Samsun Canik Belediyesinde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta iken, tüm bilgi birikim ve tecrübelerini özel sektöre aktarmak amacıyla 20 yıllık memuriyet hayatını bırakmış ve 'Nas Şehircilik-Tasarım Ofisi' isminde kendine ait şirkette çalışma hayatına  başlamıştır.

Samsunspor’un süper  lige çıktığı 2010-2011 sezonunda ve süper ligde yer aldığı  2011-2012 sezonlarında  Samsunspor’da yönetim kurulu üyeliği yapmış ve Canik’te özellikle basketbolun sevilmesi yönünde büyük gayretler göstermiş,  Canik’te,  kadın basketbol takımını  kurarak, 2 yıl içerisinde Türkiye 1. Basketbol liginde Samsun’u temsil etmesinde emekleri olmuştur. 2012 yılında yapılan Türkiye Basketbol Federasyonu seçimlerinde Turgay DEMİREL’in listesinden  Basketbol Federasyonu'nda 5 kişiden oluşan Disiplin Kurulu  asıl üyeliğine  4 yıllığına  seçilmiştir.

Bunun yanında Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki kentleşme sorunlarına dikkat çektiği 20 yıllık birikimlerini anlattığı kitabı basım aşamasındadır. Ayrıca Karadeniz Bölgesinin ekonomik ve stratejik olarak kendi  öneminin farkında olmadığından yola çıkarak hazırlamakta olduğu makaleler yakın zamanda Samsun’da yayın yapmakta olan bölgesel bir gazetede yayınlanmaya başlayacaktır.